fbpx
cena portretu fotograficznego w Warszawie

Jak myślisz, jaka powinna być cena portretu fotograficznego? Twojego portretu. Takiego, który z dumą powiesisz w ramie na ścianie i który będą oglądać Twoi znajomi, rodzina, dzieci, wnuki? Ile jesteś gotów zapłacić za taki portret?

Zazwyczaj osoby, które zwracają się o portret wiedzą dlaczego do mnie przychodzą i czego się spodziewać. Wiedzą też, że „tanio a dobrze” nie istnieje. Czasami jednak zdarza mi się spotkać  z myśleniem, że fotografia nie kosztuje nic. To przecież tylko pstryk, każdy robi setki fotek dziennie smatfonem. Przekonywać ludzi z takim podejściem nie zamierzam. 

Dla tych, którzy nie wiedzą dlaczego fotografia może dużo kosztować a chcieliby wiedzieć stworzyłam ten wpis. Mam nadzieję, że pomoże zrozumieć jak są kształtowane ceny fotografii profesjonalnej. Będzie bardzo przyziemnie, mało artystycznie i dotyczy głównie, choć nie tylko,  fotografii komercyjnej. Na temat kolekcjonerskiej napiszę kiedy indziej.

Czas na przygotowania do sesji, sesję i obróbkę zdjęć

  1. Zdjęcie to nie tylko moment naciśnięcia spustu migawki, który trwa sekundę. Zazwyczaj wykonuję w trakcie sesji kilkaset ujęć, aby na pewno osiągnąć potrzebny mi wynik. Nie uwierzysz na ile ulotne potrafią być zmiany w wyrazie twarzy. Nawet w pracy z profesjonalną modelką/modelem trudno jest osiągnąć spojrzenie, wyraz twarzy, ułożenie głowy, dłoni, ramion, ciała, które będą tworzyć idealny kadr. W pracy ze zwykłymi ludźmi muszę wykonać o wiele więcej kadrów, aby oswoić człowieka ze sobą i z kamerą i aby później na dużym ekranie monitora mieć, z czego wybierać.  Dlatego idealna sesja portretowa powinna trwać co najmniej 2 godziny a najlepiej dłużej. Uwierz mi, nie przesadzam.
  2. Po wykonaniu sesji z Tobą czeka mnie wybór zdjęć i retusz. Wybór i obróbka zajmują znacznie więcej czasu niż sesja. Surowe zdjęcie z aparatu to półprodukt, zawsze musi być poddane obróbce. Nie chodzi tu o przekłamywanie rzeczywistości tylko o dopasowanie kolorystyczne serii, wyrównanie specyficznych dla danego obiektywu zniekształceń, usunięcie nieistotnych, ale przeszkadzających w odbiorze elementów (na przykład paproszków z garsonki, włosa, który przecina całą twarz, brzydkiego załamania sukienki) itd. Na retusz każdego zdjęcia przeznaczam średnio ok. 1-2 godzin.
  3. Oprócz bezpośredniej pracy z Tobą jest jeszcze czas, który spędzam dojeżdżając na miejsce sesji i wracając. Aby wykonać 2 godzinną sesję zazwyczaj blokuję w kalendarzu 4 godziny.

Podsumowując, sesja portretowa, która dla Ciebie trwa 2 godziny, to około 20 godzin mojej pracy.

Sprzęt fotograficzny

Do fotografii używam drogiego sprzętu, który gwarantuje wyniki nieporównywalne do tego, co oferują smartfony, nawet te najbardziej nowoczesne. Zwłaszcza, jeśli planujesz portret wydrukować. Inwestycja w aparat i obiektywy to duża inwestycja, jeśli jesteś ciekaw, spójrz ile kosztują aparaty EOS 5D Mark IV Canona albo d850 Nikona i odpowiednie do nich obiektywy. Tła, blendy, lampy, statywy, programy do obróbki zdjęć, profesjonalny monitor, komputer, dyski twarde. Jeśli ma być krótko, koszt startu działalności fotograficznej to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wyposażenie ma tendencję zużywać się i psuć, co kilka lat trzeba inwestować  w nowe.  

Wiedza i umiejętności

 

Aby się znaleźć w tym miejscu, w którym jestem w tej chwili i oferować produkt najwyższej jakości, poświęciłam kilka lat życia i zainwestowałam wiele tysięcy złotych w naukę i rozwój. Wciąż się dokształcam i rozwijam – kilkanaście godzin każdego tygodnia poświęcam na śledzenie najnowszych trendów, kursy i warsztaty.

 

Wydatki, których nikt nie lubi a muszą być

 

Co miesiąc muszę odprowadzić ZUS, podatki, ponieść koszty naprawy sprzętu, wynajmu studia, nie wspominając o zwykłych codziennych wydatkach. 

Bardzo byłabym  szczęśliwa, gdybym nie musiała myśleć o finansach, jednak nie jestem w stanie żyć samą radością z fotografowania. 

Dla osób, które nie są w stanie zapłacić pełnej ceny sesji a chciałyby mieć piękny portret przewiduję akcje promocyjne. Polecam śledzenie moich profili na Facebooku i na Instagramie.

 
Czyli jaka jest Cena portretu fotograficznego u mnie

Cena sesji zależy od tego, czego oczekujesz i ile czasu chcesz poświęcić na pozowanie. Napisz do mnie a szybko odpiszę. W mailu zawrzyj informację czego się spodziewasz po sesji ze mną. 

  • Portrety w moim wykonaniu można obejrzeć tu

„Szkic ołówkiem kosztuje taniej, niż portret fotograficzny u Pani”… takie słowa usłyszałam w odpowiedzi na swoją ofertę. Cóż miałam odpowiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *